Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obrazek

Kapela kabát vznikla v roce 1988 v Teplicích.

Tohle kvinteto je jedno z mála tuzemských hudebních souborů, u kterého neproběhly od vzniku doposud žádné personální změny.

 

 

Obrazek

 

 

Složení skupiny: Milan Špalek - baskytarista, občasný zpěvák a dvorní textař skupiny, Tomáš Krulich - kytarista, Josef Vojtek - zpěv, Ota Váňa - druhý neméně důležitý kytarista, Radovan Hurčík - bubeník, kterému nikdo neřekne jinak, než "Hurvajs".

           

Obrazek

         


Zpočátku kapela vystupovala pouze v Teplicích a okolí. K jakémusi zvratu došlo v roce 1990, kdy kapela natočila píseň "Má jí motorovou" pro sampler Ultrametal. Velmi vtipný text předznamenává jedinečný humor skupiny, který se spolu s výtečným hráčským nasazením stane její hlavní sílou.

O rok později (1991) vychází debutová deska se stejnojmenným názvem Má jí motorovou. Obal desky tvoří fotografie, na které je kapela před prasečákem. Unikátní „jezeďáckou“ image komentuje Milan Špalek slovy: „Byli jsme kluci z Teplic, chodili jsme do hospod v okolních vesnicích, a tak jsme měli blíž k traktorům než k mercedesům.“ Vzápětí (už rok 1992) vychází Kabátu druhá deska s názvem Živě!, neboli záznam vystoupení z koncertů v Brně a Třebíči (deska obsahuje jinde nezveřejněnou píseň "Onanie").

  Díky kladnému ohlasu (Kabát je nominován na Gramy 1991 jako Objev roku) skupina podepisuje exkluzivní smlouvu s hudebním vydavatelstvím Monitor-EMI, u kterého je vlastně až dodnes.

  S rokem 1993 přichází skupina s albem Děvky ty to znaj, obsahujícím legendární hit Žízeň. Spolupráce s tvůrcem postavy Rudy Pivrnce, kreslířem Petrem Urbanem.

  V roce 1994 přináší Kabát na trh album Colorado se stejnojmennou písní, která je první z řady kabátovských parodií country a dodnes velkým hitem kapely. Deska se prodala v množství bezmála stotisíc kusů. Ve stejném roce se Kabátu povede beznadějně vyprodat Lucernu a je nominován na Gramy 1993 v kategorii Skupina roku a zároveň na Zvláštní cenu Gramy.

1995 - vydání alba Země plná trpaslíků.

V roce 1996 spatřil světlo světa proslulý videoklip na písničku Láďa (Z desky Země plná trpaslíků), který jako první vzniká na základě scénáře skupiny a v její režii.
Tentýž rok si naši hokejoví šampioni v šatně zpívají ,,..Vašku, ty jsi príma chlap.." a posléze i spolu s kapelou na singlu Mistři světa.

V r. 1997 vydává kapela desku s názvem Čert na koze jel.

O dva roky později (1999) vydává album MegaHu, jehož obal nepochopí ten, kdo neví, že MegaHu je skutečná postava - bezdomovec z Košťan u Teplic, kterému je 75 let a údajně má penis gigantických rozměrů.

2000 - vydání alba Go satane go. Přičemž billboardy propagující desku pohnuly žlučí občanu Prahy 5, který podal oficiální stížnost k Radě pro reklamu, požadující jejich odstranění, protože mimo jiné jsou prý ,,...urážkou všech křesťanů, židovských obcí a muslimů žijících v ČR."
Stížnost byla zamítnuta, protože samozřejmě nešlo o žádnou urážku, ale pouze o parodii na slogan Go ježíšku go.

 

Obrazek

2001 - písně z alba Go satane go bodují v klipových a dokonce v rozhlasových hitparádách, kde měl Kabát do této doby útrum.
Turné Go satane go / Gambrinus tour 2001 je označováno jako turné roku a kapela je poprvé spokojena se zvukem a jevištní výpravou.
Kabát oslavil 10 let od vydání prvního alba a k této příležitosti vydal v listopadu výběrové album Suma sumárum, obsahujícím 2 cd. První cd je výběr studiových písní a cd druhé je záznam z pražské Malé sportovní haly z vystoupení k turné Go satane go. Výběrovky se prodalo v ČR a na Slovensku přes úctyhodných 130 tisíc kusů nosičů.

V roce 2002 vychází historicky první DVD skupiny Suma sumárum - Best of. K výběru klipů je připojen působivý, hodinový sestřih z loňského koncertního turné Go satane go.
Vrcholem desetiletého výročí bylo koncertní turné Suma sumárum tour, které bylo technicky výjimečné a ojedinělé.

2003 - Kabát a její bestofka Suma sumárum je oceněna „Gramy“ za nejprodávanější album roku. Od své vydavatelské firmy EMI Music dostává skupina za prodej alba Suma sumárum 5ti Platinovou desku a zároveň přebírá též 3 platinu za Best of video.
14. října vydává desku Dole v dole, která se vzápětí stává 4-platinová.
Kabát vyráží na dlouho očekávané Turné 2003, které se úplně vyprodalo (celkem 16 koncertů, z toho 3 na Slovensku).

Rok 2004 přináší kapele Anděla 2003 a to rovnou ve čtyřech kategoriích.
Na jaře absolvuje turné Dole v dole (11 open-air koncertů po fotbalových stadionech, které navštívilo asi 180 000 lidí)
V listopadu vydává 2DVD s názvem 2003-2004 - záznam z Turné 2003 a celý koncert v rámci Dole v dole tour.
V Českém slavíku obhajuje loňské prvenství.

 

Obrazek

  V roce 2005 získává v Desce roku 2004 za Nejprodávanější hudební video DVD a VHS Anděla, s počtem 18 541 prodaných nosičů 2DVD 2003-2004.
Také absolvuje Pink Panhter fest (8 open-air koncertů spolu s dalšími 5 skupinami).
Získává 2. místo v kategorii skupin v Českém slavíku.

2006 - kapela se umístila v Českém slavíku na 2. místě s 32 406 hlasy. Jinak Josef se umístil v kategorii Zpěvák na 12. místě s 5 070 hlasy.
Kabát zahrál vojákům v Kosovu. Jedno vystoupení na české základně výhradně pro české vojáky a druhé na finské základně, kde byli i vojáci dalších zemí (Finska, Švédska, Itálie a Irska).
Tentýž rok vypouští na světlo novou desku s názvem Corrida, které se prodalo přes 60 000 kusů (leden 07).

2007 - Kabát získal ocenění Nejprodávanější deska v kategorii Skupina za nejvíce prodaných nosičů "Corrida" - 56.900 ks v anketě Anděl 2006, dále v anketě Volby ro(c)ku - nominace ve dvou kategoriích, v obou vítězí (Kategorie Kapela ro(c)ku a Deska ro(c)ku), v TV hitparádě Eso získává ocenění "Červené eso" za videoklip k písni Burlaci. V Desce roku 2006 je Kabát Absolutní vítěz a dále získává 1.místo v kategorii skupin. ( 56 900 prodaných nosičů cd "Corrida" za rok 2006 )
Dále vyhrává české kolo mezinárodní soutěže Eurovision Song Contest a jede do Helsinek na semifinále, ze kterého do finále bohužel nepostupuje. Hned po návratu absolvuje 13 zastávek po českých městech v rámci turné Corrida, které je veleúspěšné. (V Hradci Králové padl návštěvní rekord a to kolem 26 000 diváků).
Po turné navštěvuje několik letních festivalů a v prosinci se vydává do Anglie, kde odehrává dva vyprodané koncerty v Londýně a Dublinu. Před jedním z nich postává přes 400 lidí, na které již lístky nezbyly! Zároveň získává 1. místo v Českém slavíku.

 

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 Tapety na plochu:

 

 
 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

                        

 


Obrazek

Obrazek

Obrazek  
 
 
 

 

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

       

 


 

 

 

Obrazek

ObrazekObrazek

 

 

  

 


Obrazek

ObrazekObrazek
 

 

 

 

  

 


 

Spoustu dalších tapet Kabátu najdete na tapetky.com

 

Kabát odkazy: -kabat.cz ( ofic. stránky ) 

                                            kabati.czneoficial.stránky )                        

                                   kabat-fans.cz ( neoficial.stránky )